Your browser does not support SVG

Zkusili jsme vodík a byla to bomba!

To, co lidé považovali za vzdálenou budoucnost, se děje již nyní. Auta na elektřinu již známe, ale co ta na vodík? Během léta jste měli možnost po Praze spatřit jedno unikátní auto Anytime na vodíkový pohon, které jsme v rámci nových automobilových technologií vyzkoušeli.

 

Toyota Mirai, kterou jsme měli možnost otestovat, je jedno z prvních produkčních aut s palivovými články na vodík, které se dočkalo již 2. generace od roku 2014.

 

Vodíkový samurai

 

Tato unikátní Toyota dostala své jméno z japonského Mirai tedy budoucnost, a skýtá nespočet výhod, jak pro řidiče tak i pro životní prostředí. V autě se nachází palivový článek, který vyrábí elektřinu sloučením vodíkového paliva a kyslíku, a následně ji pak ukládá do baterie. Výsledkem je pak energie co pohání auto a “odpadní” látky v podobě vody a trochy tepla.

 

Kde tankovat vodík?

 

Vodíková technologie pohonu aut je sice ještě v plenkách, ale budoucnost je jim nakloněná. V okolí Prahy zatím naleznete 2 čerpací stanice, které slouží autům na vodík a to u Barrandova nebo Litvínova. Cena tankování by do budoucna měla být srovnatelná s cenou benzínu, jelikož uskladnění a celková výroba vodíku je zatím velkým otazníkem nejen pro automobilky.

 

Dojedete do Ostravy i zpět

 

Výhodou pak není jen šetrnost k přírodě, ale i relativně dlouhý dojezd (až 647 kilometrů) a rychlé tankování. Místo 30-ti minutového až hodinového dobíjení, natankujete vodík do auta během 5 minut.

Toyotu Mirai jsme si po tomto testu oblíbili a věříme, až tato technologie dostane větší prostor na trhu, tak i my budeme moct zařadit tuto palivovou alternativu pro vás do naší flotily jako stálou možnost.

 

Nyní si v našich autech můžete vyzkoušet oblíbený hybridní pohon, který kombinuje rekoperaci se spotřebou benzínu a tím tak prodlužuje nejen cestu, ale i životnost auta. Auta se tedy nemusí dobíjet zvlášť a vy si tak hybridní cestu můžete vychutnat bez zastávek. 


Pokud ještě nemáte naši aplikaci, neváhejte si ji stáhnout na AppStore nebo Google Play.

Zpět